Salgından korunmanın yolları nelerdir?

El hijyeni

Kişisel hijyene önem verelim ve bol sabun ile ellerimizi yıkayalım. El yıkama işlemini sık sık gerçekleştirelim, özenli olalım ve süresinin 30 saniyeden az olmamasına dikkat edelim. Ellerimizi yıkayacak bir ortam yoksa, alkol bazlı dezenfektan kullanmaya özen gösterelim.

Sosyal mesafe

Virüsün en belirgin yayılma yolunun temas etmek olduğunu unutmayalım. Virüsün etkilerinin geçtiğinin ilan edilmesine kadar el sıkma, sarılma gibi fiziksel temaslardan uzak duralım.

Eldiven ve maske

Özellikle toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri gibi yerlerde hijyen unsurlarına daha fazla dikkat edelim. Merdiven korkuluklarına, toplu taşıma tutamaçlarına, kapı kollarına teması azaltalım. Elbette bu temaslardan kaçınamadığımız durumlar olacaktır. Bu durumlarda ise ellerimizi dezenfekte etmeyi ihmal etmeyelim. İmkanımız varsa ağız, burun çevresini tam kapatan maske ile eldiven kullanalım.

Sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenmeye her zaman dikkat etmemiz gerekse de salgın hastalıklar durumunda biraz daha özen göstermek şart. Virüsün, bağışıklık sistemini hedef aldığını unutmayalım. Güçlü bir bağışıklık sistemi için vitamin değerleri yüksek gıdalar tüketelim ve bol bol su içmeye özen gösterelim.

Gıda hijyeni

Eğer imkanımız varsa sebzeleri ve meyveleri sirkeli suda bir süre beklettikten sonra tüketelim. İmkanımız yoksa da en azından bol su ile ve iyice yıkamaya dikkat edelim.

Tek kullanımlık mendil

Evimizde veya dışarıda, hapşırma ve öksürme esnasında mutlak surette mendil kullanalım. Kullanılan mendilleri ikinci kez kullanmadan hızlıca çöpe atalım.

Izolasyon

Salgın hastalıkla mücadele ettiğimiz en kritik süreçte, birkaç hafta evden çıkmamaya, kalabalık alanlara girmemeye özen gösterelim. Dışarı çıkmak zorunda kaldığımızda ise maske ile eldiveni unutmayalım.

Sosyal bilinçlenme

Etrafımızda "Bana bir şey olmaz" diyen insanlar varsa, onları bilinçlendirmeye çalışalım. Bunu yaparken inatlaşmaya yol açmayacak şekilde ılımlı bir iletişim kuralım.

Sağlıklı bir yaşam alanı

Sağlıklı yaşam için yapmamız gerekenler konusunda, özellikle salgın hastalık dönemlerinde, daha özverili olalım. “Pencereyi açarsam eve virüs girer” gibi hatalı sanrılara kapılmayalım. Havasız ortamlar, virüslerin hızla çoğalmasına zemin sağlar. Vücut direncimizi korumak için yeterli uyku, bol oksijen için evi havalandırma konularına dikkat edelim.