Dezenfektan

Dezenfektan

Dezenfektan mikrop ve bakterilerden arınma işlemi ve bu arınmayı sağlayan maddelerdir. Hastane, okul, kreş, alışveriş merkezi gibi kalabalık alanlarda mutlaka kullanılmalıdır. Dezenfektan kullanılmazsa salgınlar, hastalıklar artış gösterir.

Dezenfektanlar Ne İçin Kullanılır?

Dezenfektan toplu olarak bulunan ortamlarda her türlü bakteri ve mikroptan korunmak için kullanılır. Özellikle hastanelerde bulaşıcı hastalıkların olduğu alanlarda, kullanılarak birçok hastalığın yayılmasının önüne geçilir. Solunum yoluyla bulaşan hastalıkların yayılmasını önler. Ayrıca hastanelerde çok kullanımlı olan ekipmanların temizliğinde de Dezenfektan kullanılmalıdır. Bazı aletler hastanelerde birden fazla kullanılır. Bunların dezenfektanla temizlenmesi gerekir. Dezenfektan mikrop, enfeksiyon ve bakteri oluşumuna engel olur, ve bulaşıcı hastalıkların kişiden kişiye geçmesinin önüne geçer. Özellikle hastaneler de sık sık Dezenfektan kullanmalıyız. Dezenfektanlar sayesinde özellikle kış aylarında hastalık salgınlarının önüne geçebiliriz.

Dezenfektan En Çok Nerelerde Kullanılır?

Dezenfektan özellikle kalabalık alanlarda, hastane, okul, kreş ve mikropların yayılma riski olan yerlerde kullanılır. Ayrıca mikropların üremisinin önüne geçmek için, mikropların bulunabileceği sert yüzeylerin temizliğinde de Dezenfektan kullanılmalıdır. Hastanede bulunduğumuz zaman zarfında mutlaka sıklıkla kullanılmalıdır. Özellikle hastanelerde son yıllarda beta virüsünün yaygınlaşması ile bebeklerde ve küçük çocuklarda virüs kaparak çok daha tehlikeli bir hastalıkla geri dönmemek için hastanelerde Dezenfektan sık sık kullanılmalıdır. Dezenfektan kullanılmayan toplu kulanım alanlarında hastalıklar artış gösterir ve bulaşacağı için dönüşümlü olarak sürekli hastalık yaygın olur. Çocuklar Dezenfektan ürünleri büyüklerin gözetiminde kullanmalıdır.

Dezenfektanların Özellikleri

1. Dezenfektanlar insan sağlığına, ellerde kullanılacaksa ellere zarar vermemelidir. İnsan sağlığına zarar veren Dezenfektan ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.

2. Sert yüzeylerde kullanılacak olan dezenfektanlar kullanılacak olan ekipmanların yüzeyine zarar vermemelidir. Metal yüzeylerde küf yapacak şekilde kullanılmamalıdır.

3. Kullanılan elde ve ekipmandaki bütün bakteri ve virüsleri yok etmelidir.

4. Toplu alanlarda çok fazla kullanıldığı için ekonomik olanı tercih edilmelidir.

5. Sıvı yada köpük halinde bulunur.

6. Ellerde yapışık ya da ıslaklığa neden olmamalıdır. Öyle olan dezenfektanlar insanlarda kullanılma isteğini azaltır.

Dezenfektan ürünler hastalıkların yayılması bulaşmasını önlemek enfeksiyon oluşumunu önlemek ve hijyen sağlamak için mutlaka kullanılmalıdır.