Yeni Koronavirüs (Covid – 19)

Yeni Koronavirüs ( Covid – 19) hastalığı ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve salgın olarak bulaşarak Dünya’nın dörtbir yerine bulaşmıştır. Hatalığa SAR-CoV-2 virüsü neden olmaktadır. Ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olarak hayati tehlike arzetmektedir. 
En çok bilinen belirtileri yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı ve koku alamamadır. Daha şiddetli vakalarda solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği, zatürre ile sonuçlanabilir ve hatta ciddi ölüm tehlikesi bulunmaktadır. 
Daha çok solunum yoluyla havadan bulaşır. Bazen hastalık taşıyan bölgelerle ellerimizin temas etmesi ve ellerimizi elimize yüzümüze sürmemizle bulaşabilmektedir.
Bağışıklık sisteminin verdiği tepkiye göre bulaşma riski kişiye göre değişebilmekte ve göstereceği semptomlar da yine bağışıklık sisteminin güçlülüğüne göre değişmektedir. Fakat bazı kişiler özellikle risk grubunu oluşturmaktadır. Bunlar;
60 yaş üstü kişiler, kronik hastalıkları olanlar, kalp hastalığı olanlar, diyabet hastaları, tansiyon hastaları, astım hastalarıdır. Bunlar hastalığı daha çabuk kapabildikleri gibi virüs bu hastalarda daha ağır semptomlara neden olabilmektedir. Çocuklarda hastalık daha hafif seyrettiği gibi henüz virüs nedeniyle çocuk ölümü olmamıştır.
Hastalık pandemi hastanelerinde tanı kitleriyle yapılmaktadır. 
Hastalıktan korunmak için el hijyenine dikkat etmek çok önemlidir. Eller 20 saniye boyunca çok iyi yıkanmalıdır. Eller temas sonrası yüzümüze sürülmeden mutlaka yıkanmalıdır. 1 metre sosyal mesafeye dikkat edilerek kalabalık ortamlardan kaçınılmalıdır. Hasta kişilere yaklaşılmamalıdır. Maske kullanılmalıdır.

Gabchems olarak nano gümüş tekolojisi ile ortamlarınıza hijyen sağlıyoruz. Nano gümüş ortamların ve yüzeylerin antibakteriyel özellik kazanmasını sağlamaktadır. Nano teknolojisinin temel prensibi mikron düzeyindeki atomik parçaların içerdiği gümüş parçaların hijyen uygulamalarında kullanılmasıdır. Böylece bakteri ve mikrop strelizasyonu sağlanmış olur.