Yeni Koronavirüs (Covid – 19)

Yeni Koronavirüs ( Covid – 19) hastalığı ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış olup, salgın olarak devam edip Dünya’nın dörtbir yerine ulaşıp, pandemi seviyesine ulaşmıştır. Hatalığa SAR-CoV-2 virüsü neden olmaktadır. Ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olarak hayati tehlike arz etmektedir. 
En çok bilinen belirtileri yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı ve koku alamamadır. Daha şiddetli vakalarda solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği, zatürre ile sonuçlanabilir ve hatta ciddi ölüm tehlikesi bulunmaktadır. 
Daha çok solunum yoluyla havadan bulaşır. Bazen hastalık taşıyan bölgelerle ellerimizin temas etmesi ve ellerimizi yüzümüze sürmemizle bulaşabilmektedir. Hijyen Ürünleri kullanarak koruma düzeyini arttırmamız gerekmektedir.
Bağışıklık sisteminin verdiği tepkiye göre bulaşma riski ve hastalığın şiddeti kişiye göre değişebilmekte ve göstereceği semptomlar da yine bağışıklık sisteminin güçlülüğüne göre değişmektedir. Fakat, bazı kişiler özellikle risk grubunu oluşturmaktadır. Bunlar;
60 yaş üstü kişiler, kronik hastalıkları olanlar, kalp hastalığı olanlar, diyabet hastaları, tansiyon hastaları, astım hastalarıdır. Bu insanlar hastalığı daha çabuk kapabildikleri gibi virüs bu hastalarda daha ağır semptomlara neden olabilmektedir. Çocuklarda hastalık daha hafif seyrettiği gibi henüz virüs nedeniyle çocuk ölümü olmamıştır.
Hastalık pandemi hastanelerinde tanı kitleriyle yapılmaktadır. 
Hastalıktan korunmak için el hijyenine dikkat etmek çok önemlidir. Eller 20 saniye boyunca çok iyi yıkanmalıdır. Eller herhangi bir yüzey ile temas sonrası yüzümüze sürülmeden mutlaka yıkanmalıdır. 1 metre sosyal (fiziksel) mesafeye dikkat edilerek kalabalık ortamlardan kaçınılmalıdır. Hasta kişilere yaklaşılmamalıdır ve maske kullanılmalıdır.

Gabchems olarak nano gümüş teknolojisi ile ortamlarınıza sürdürülebilir hijyen sağlıyoruz. Nano gümüş ortamların ve yüzeylerin antibakteriyel özellik kazanmasını sağlamaktadır. Nano gümüş hijyen teknolojisinin temel prensibi mikron düzeyindeki gümüş parçacıklarının hijyen uygulamalarında kullanılmasıdır. Böylece bakteri ve mikroplara karşı ortam strelizasyonu sağlanmış olur. Araç Bakım Ürünleri ile de araç için koruma sistemi yapmamız gerekmektedir.