Salgın

Salgın

Salgın Hastalıklardan Korunma Yolları İnsanların toplu kullanım alanlarında sıklıkla bulunmaları ile salgın hastalıklar artmaktadır, fakat hijyen kurallarına uyularak salgınlar kontrol altında tutulabilir. Son yıllarda salgın hastalıkların artması ile dezenfektan ve antibakteriyel ürünlerin kullanımı artmıştır. Hastalık en çok ellerden ve ile solunum yolu ile bulaşmaktadır. Salgın hastalıklardan korunmanın ilk şartı temizliktir. Toplu taşıtlar, hastaneler, AVM ler, okullar gibi kalabalık alanlarda bulunduktan sonra eve dönünce mutlaka ilk iş hiçbir yere dokunmadan elleri yıkamak ve kıyafetleri hemen değiştirmek olmalıdır. Ayrıca elleri yüze ve ağza kesinlikle götürmemek gerekir. mümkünse böyle toplu kullanım alanlarında uzun süre kalınacaksa yanımızda da dezenfektan bulundurarak aralıklarla elleri dezenfekte edebilirsiniz. Ayrıca hasta olan kişiler toplu kullanım alanlarında bulunmamalı eğer gidilecekse de maske takmalıdır. Maske hem kendilerini hem de etraftakileri koruyan küçük bir detaydır. Ayrıca klimalar da Lejyoner riski taşımaktadır. Hasta kişilerin bu ortamda solunum yapmaları sonucunda havada kalan bakteriler klimalara yerleşir buradan da diğer sağlıklı bireylerin hastalık kapmasına dolayısıyla salgınlara neden olabilir. Bu sebeple klimalar özelikle salgın hastalıkların yaygın olduğu dönemlerde sıklıkla temizlenmeli bu işlem dezenfektanlarla yapılmalıdır.

Lejyoner Nedir?

Legionella adlı bakterinin sebep olduğu ciddi akciğer enfeksiyonu hastalığıdır. Lejyoner hastalığın da daha çok yaşlılar, sigara içenler bağışıklık sistemi zayıf olanlar kronik rahatsızlığı olanlar risk altındadır. Klima, havalandırma sistemlerinden bulaşır. Bu sebeple klima ve havalandırma sistemlerinin temizliği ve bakımı periyodik olarak yapılmalıdır.

Lejyoner Hastalığı Belirtileri

Hastalığın belirtileri ilk olarak ateş, baş ağrısı halsizlik yorgunluk ve kas ağrısı olarak görülür ilk. Erken tanıda Antibiyotik le iyileşebilir. Erken tanı çok önemlidir, fakat ilerlerse balgamlı kanlı öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal ve nörolojik değişiklikler saptanır. Erken tanı ciddi komplikasyonların önüne geçer. Hastalık ilerlerse solunum yetmezliği, septik şok ve akut böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir. Hastalığa maruz kalmamak ve ve salgın haline gelmesini önlemek için toplu kullanım alanlarında klimaların temizliğine özen gösterilmelidir. Ev ortamında hastalığın yayılma riski azdır, ama buda mümkün olabildiği için evde de klima sistemlerinin bakımına önem verilmelidir.